Pricing of Video Course with e-Study Material for
Schools / Coaching Institutes / Commercial Viewing

M Learning Laboratory Set Up

2 TB Internal Hard Drive is mounted on server machine with Window OS “N” number of licenses on “N” PC on the LAN [N from 8 to 60]

M Learning Classroom Set Up

2 TB Internal Hard Drive mounted Windows CPU connected with LED TV or Projector for Display.

M Learning Laboratory or Classroom does not require internet connectivity.

M Learning Course - Price Chart for Schools and Institutions
COURSES Validity
(In years)
PRICE Annual
Extension Price
8th 1 35,400/- 35,400/-
9th 1 35,400/- 35,400/-
10th 1 35,400/- 35,400/-
11th (IIT JEE + NEET) 1 51,920/- 51,920/-
12th (IIT JEE + NEET) 1 51,920/- 51,920/-
9th + 10th (Maths + Science) 1 59,000/- 59,000/-
IIT JEE 1 75,520/- 75,520/-
NEET 1 75,520/- 75,520/-
11th + 12th (IIT JEE + NEET) 1 87,320/- 87,320/-
10th + (IIT + NEET) 1 1,22,720/- 1,22,720/-
8th + 9th + 10th + (IIT + NEET) 1 1,93,520/- 1,93,520/-
NOTE: Above prices are Inclusive of Hardware Cost (6000/-) and 18% of GST
In addition, there is Software cost of 3,540/- per Windows System and 11,800/- per i Mac System.
Course content (Video Lectures + e-Study Material) will be provided in 1TB / 2TB USB external or internal hard disk.

 

Social Links